מה היתרונות של היוגה לילדים ?
בשיעורים אנו מותחים את השרירים ומחזיקים אותם. מתרגלים נשימות כדי להרגיע את הגוף והמחשבה, ומפתחים קואורדינציה בין אברי הגוף השונים. הפעילות היוגית אינה תחרותית והיא מלמדת להגיע להישגים אישיים משמעותיים בצורה מתונה ולא על חשבון אחרים.
  • שיפור מודעות עצמית וחיזוק ההערכה עצמית
  • שיפור יכולות מוטורית של תכנון ושליטה בגוף
  • שיפור וחיזוק מערכת הנשימה
  • שיפור יכולת ויסות עצמית- יצירת איזון ויציבות בזמן תסכול, פחד
  • שיפור באיכות ובזמן השינה
  • איזון רגשי
 
מאיזה גיל ניתן לתרגל יוגה ?
כבר בגיל צעיר ניתן לתרגל יוגה כדי לפתח את הכושר הגופני וגמישות הגוף, וכדרך להשגת רגיעה וקשב. יוגה תינוקות היא מסגרת אשר ההורים עדין מזיזים את התינוק ומכניסים אותו לתנוחות. ככל שהתינוק גדל ומפתח עצמאות תנועתית הוא מבצע יותר את התנוחות לבד וההורים רק מלווים אותו. החל מגיל שנה וחצי בערך הפעוט יכול לבצע את מירב התנוחות הרלוונטיות בעצמו. תרגילי הקשה והנשימה הם מעולם המשחקים, נשיפה על שבשבת לדוגמה.
 
כיצד נראה שיעור יוגה ילדים ?
שלושה אבני היסוד בשיעור הם: תרגול את תנוחות היוגה (האסנות), הרפיה ותרגילי קשב וריכוז. אנו מתחילים שיעור כאשר כל ילד יושב על מזרן יוגה שלו. בקבוצה אנו נתיישב במעגל כדי שכולם יהיו שותפים לפעילות ונוכל לראות אחד את השני. השיעורים מתחילים בהרפיה, כלומר שכיבה על המזרן בליווי מוזיקה וחפצים שעוזרים להתרכז במנוחה. במהלך השיעור אנחו מתרגלים על המזרן את התנוחות השונות, לרוב בליווי סיפורים המובילים אותנו מתנוחה לתנוחה ויוצרים רצף בין התנוחות ועניין אצל הילדים. בזמן המשחק שהוא חלק מרכזי בתרגול התנוחות באופן עמאי אנו משתמשים בכל החלל של החדר בו אנו עובדים. השיעורים מלווים בשירי יוגה, קערות טיבטיות ואביזרים כגון פונפונים, חישוקים ועוד. בסופו של השיעור יש פרק נוסף להרפיה ומנוחה.
 
מה ההבדל בין יוגה ילדים ליוגה לילדים עם צרכים מיוחדים ?
יוגה לילדים עם צרכים מיוחדים היא התמחות והתאמה של יוגה לילדים. במהות אין כל הבדל, יש רצף של תרגילים (תנוחות היוגה) תרגילי נשימה והרפיה. הדגש הוא שלילדים עם צריכים מיוחדים צריך לעיתים לעשות צעדים קטנים יותר בהתקדמות, חזרתיות כדי לבסס את התרגול ופחות גירויים כדי לאפשר חיבור יותר עמוק לתרגול.  

שאלות ותשובות

סיפורים מהשטח

המפגש הראשון הילדים היה מלווה בהרבה ציחקוקים ושמחה. הצחוק אצל חלק מהילדים נבע ממבוכה. פתאום באצמע היום בבית הספר צריך לשכב ולהיות בשקט, זה ממש לא רגיל. כל שינוי עורר צחוק. הם הסתכלו אחד על השני כדי לראות אם כולם עושים כמותם וזה מאד הצחיק אותם. השמחה הייתה כי הם היו חופשים לשכב להרגיש את גופם בצורה חדשה ולהצליח לעשות המון תנוחות כבר בשיעור הראשון. 

המלצות ותודות

שני שלי ואני השתתפנו בחוג יוגה בתנועה של טל.  חווינו שעת סיפור אחרת ומיוחדת שמשתפת תנועה משמעותית יחד עם הסיפור.  לטל גישה מדהימה לילדים, הוא מצליחה לחוש את החדר ולהתאים את הפעילות ליכולת של הקבוצה באותו יום – לפעמים יותר תנועה ופחות סיפור, ולפעמים ההפך.
יצא לנו גם להפגש עם טל לשיעור יוגה פרטני. שני מאוד אהבה את היחס האישי והמחבק והצטערה כשנאלצנו להפסיק.

טל קמחי - יוגה לילדים עם צרכים מיוחדים מפגשים פרטניים, בקבוצות ולצוותי חינוך